Прејди на содржината

Backless (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Backless
Album од Ерик Клептон
Издаденноември, 1978
Снимен1978 (?)
ЖанрРок
Траење41:01
Издавачка куќаPolydor Records
ПродуцентГлин Џонс
Ерик Клептон — Хронологија
Slowhand
(1977)
Backless
(1978)
Just One Night
(1980)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3.5/5 ѕвездички линк
Rolling Stone линк
ARTISTdirect 3/5 ѕвездички линк

Backless е албум на блуз-рок артистот Ерик Клептон кој е издаден во 1978. Албумот ја достигна позицијата број 8 на поп листите, додека пак синглот „Promises“ ја достигна само позицијата број 37 во Обединетото Кралство. Сепак, успехот бил многу поголем во САД каде што го достигна местото број 9 на Билборд листите.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Walk Out in the Rain“ (Боб Дилан, Хелена Спрингс) – 4:16
 2. „Watch Out for Lucy“ (Клептон) – 3:26
 3. „I'll Make Love to You Anytime“ (Џ. В. Кејл) – 3:23
 4. „Roll It“ (Клептон, Мерси Леви) – 3:42
 5. „Tell Me That You Love Me“ (Клептон) – 3:31
 6. „If I Don't Be There by Morning“ (Дилан, Спрингс) – 4:38
 7. „Early in the Morning“ (Традиционална) – 7:58
 8. „Promises“ (Ричард Филдмен, Роџер Лин) – 3:04
 9. „Golden Ring“ (Клептон) – 3:32
 10. „Tulsa Time“ (Дени Фловерс) – 3:28

Синглови[уреди | уреди извор]

 • 1978 - „Promises“ (САД & ОК)
 • 1979 - „Promises“ (Светски)
 • 1979 - „Watch Out for Lucy“
 • 1979 - „Walk Out in the Rain“
 • 1980 - „Tulsa Time“

Музичари[уреди | уреди извор]