Прејди на содржината

Money and Cigarettes (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Money and Cigarettes
Album од Ерик Клептон
Издаденфевруари, 1983
Снименкрајот на 1982
ЖанрБлуз-рок
Траење37.08
Издавачка куќаWarner Bros.
ПродуцентТом Дод & Ерик Клептон
Ерик Клептон — Хронологија
Time Pieces Vol.II Live in the Seventies
(1983)
Money and Cigarettes
(1983)
Backtrackin'
(1984)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички[1]
Rolling Stone 3.5/5 ѕвездички[2]
Роберт Кристго B+[3]

Money and Cigarettes е албум на Ерик Клептон, издаден во 1983. Сликата на албумот го отсликува Клептон со цигара во раката, а до него има искршена фендер стратокастер гитара. Ерик Клептон му го доделил ова име на албумот за потоа да објасни: „затоа што тоа е сè што видов дека преостанало од мене“[4] Синглот „I've Got a Rock 'n' Roll Heart“ станал голем хит во САД преземајќи ја осумнаесеттата позиција, но истиот бил релативно неуспешен во Обединетото Кралство каде што не ги достигна ни првите 50.

Список на песни[уреди | уреди извор]

  1. „Everybody Oughta Make a Change“ (Слипи Џон Естес) - 3.16
  2. „The Shape You're In“ (Клептон) - 4.08
  3. „Ain't Going Down“ (Клептон) - 4.01
  4. „I've Got a Rock 'n' Roll Heart“ (Стиви Дајмонд, Трои Силс, Тони Силс, Еди Ситсер) - 3.13
  5. „Man Overboard“ (Клептон) - 3.45
  6. „Pretty Girl“ (Клептон) - 5.29
  7. „Man In Love“ (Клептон) - 2.46
  8. „Crosscut Saw“ (Р. Џ. Форд) - 3.30
  9. „Slow Down Linda“ (Клептон) - 4.14
  10. „Crazy Country Hop“ (Џони Отис) - 2.46

Личности[уреди | уреди извор]

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

АлбумБилборд (Северна Америка)

Година Листа Позиција
1983 „The Billboard 200“ 16

Синглови – Билборд (Северна Америка)

Година Сингл Листа Позиција
1983 „Ain't Going Down“ Mainstream Rock Tracks 32
„I've Got a Rock 'n' Roll Heart“ Adult Contemporary 6
Mainstream Rock Tracks 24
Billboard Hot 100 18

Наводи[уреди | уреди извор]