Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаден12 октомври 1999 (1999-10-12)[1]
Снимен1984-1999
ЖанрРок, блуз
Траење67:19[1]
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентРоб Кавало, Бејбифејс, Ерик Клептон, Симон Клими, Рас Тителмен, Том Дод, Тед Темплимен, Лени Вејронкер, Фил Колинс[2]
Ерик Клептон — Хронологија
Blues
(1999)
Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton
(1999)
Riding with the King
(2000)

Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton е еден од многуте компилациони албуми од легендарниот Англиски гитарист Ерик Клептон. Албумот е издаден на 12 октомври, 1999, од издавачката куќа „Reprise Records“.[1] Две нови песни се вклучени на дискот, „Blue Eyes Blue“ и „(I) Get Lost“.

Список на песни (компакт диск)[уреди | уреди извор]

Бр. НасловТекстописциПродуцент(и) Траење
1. „Blue Eyes Blue“  Даен ВоренРов Кавало 4:42
2. „Change the World“  Томи Симс, Гордон Кенеди, Вејн КиркпатрикБејбифејс 3:55
3. „My Father's Eyes“  Ерик КлептонЕрик Клептон и Симон Клими 5:24
4. „Tears in Heaven“  Ерик Клептон и Вил ЏенингсРас Титлмен 4:33
5. „Layla (во живо)“  Клептон и Џим ГордонРас Титлмен 4:37
6. „Pretending“  Џери Лин ВилјамсРас Титлмен 4:43
7. „Bad Love“  Клептон и Мик ЏонсРас Титлмен 5:14
8. „Before You Accuse Me“  Бо ДидлиРас Титлмен 3:57
9. „It's In the Way that You Use It“  Клептон и Роби РобертсонТом Дод и Клептон 4:11
10. „Forever Man“  ВијламсТед Темплимен и Лени Вејронкер 3:11
11. „Running On Faith (во живо)“  ВилјамсРас Титлмен 6:26
12. „She's Waiting“  Клептон, Питер РобинсонФил Колинс 4:58
13. „River of Tears“  Клептон и Симон КлимиКлептон и Симон Клими 7:21
14. „„(I) Get Lost““  КлептонКлептон и Симон Клими 4:21
15. „Wonderful Tonight (во живо)“  КлептонРас Титлмен 5:27

Бонус песни:

 1. „Tearing Us Apart“ (со Тина Тарнер) (Клептон и Грег Филингенис) – 4:17

Список на песни (ДВД)[уреди | уреди извор]

 1. „Forever Man“ (Џери Лин Вилјамс) – 5:27
 2. „Pretending“ (Џери Лин Вилјамс) - 4:43
 3. „Bad Love“ (Клептон и Мик Џонс) – 5:14
 4. „Wonderful Tonight“ (во живо) (Клептон) – 9:16
 5. „Tears in Heaven“ (Клептон и Вил Џенингс) – 4:33
 6. „Layla“ (во живо) (Клептон и Џим Гордон) - 4:37
 7. „Running On Faith“ (во живо) (Џери Лин Вилjамс) - 6:26
 8. „Motherless Child“ (Роберт Хикс) – 2:57
 9. „Change the World“ (Томи Симс, Гордон Кенеди и Вејн Киркпатрик) - 3:35
 10. „My Father's Eyes“ (Ерик Клептон и Симон Клими)- 5:24
 11. „Pilgrim“ (Клептон и Симон Клими) – 5:50
 12. „Blue Eyes Blue“ (Даен Ворен) – 4:24

Личности[уреди | уреди извор]

 • Бејбифејс - продуцент
 • Дејв Бергерон - тромбон
 • Џим Бартон - аудио инжинер
 • Блампи - програмирање
 • Џеф Бова - синтесајзер
 • Стиви Воајер - аудио миксер
 • Џими Брејловер - тапани
 • Мајкл Брекер - саксофон
 • Ренди Брекер - труба
 • Гери Брукер - клавијатура, вокали
 • Дејвид Кемпбел - жичен аранжман
 • Лени Кастро - удиралки, конга
 • Роб Кавало - продуцент
 • Стивен Чејс - инжинер
 • Ед Черни - инжинер
 • Ерик Клептон – добро, гитара, вокали, продуцент, солист
 • Алан Клард - бас гитара, синтесајзер
 • Симон Клими - клавијатура, продуцент
 • Фил Колинс - тапани, продуцент, вокали
 • Луис Конте - удиралки
 • Реј Купер - удиралки
 • Лоренс Котли - бас
 • Ричард Котли - синтесајзер
 • Роберт Креј - гитара
 • Дерил Крукис - гитара
 • Грег Куртис - клавијатура, програмирање, вокали
 • Џеф Де Морис - инжинер
 • Алан Даглас - инжинер
 • Том Дод - продуцент
 • Доналд Дан - бас
 • Натан Ист - бас
 • Роб Итон - миксер
 • Џон Фејдис - труба
 • Мајк Фасано - удиралки
 • Стиви Фероне - тапани
 • Стиви Гад - тапани
 • Бред Гилдермен - инжинер
 • Чајна Гордон - вокали
 • Мајк Гузоски - миксер
 • Алекс Хејс - миксер
 • Ли Хершберг - инжинер
 • Џон Јејкобс - инжинер
 • Џим Келтнер - тапани
 • Ренти Кербер - синтесајзер
 • Чака Кан - вокали
 • Кети Кисун - вокали
 • Роби Кондор - синтесајзер
 • Ник Лунеј - инжинер
 • Чак Ливел - клавијатура
 • Гејли Ливент - келтска харфа
 • Мерси Леви - вокали
 • Марк Линет - миксер
 • Крис Лорд - миксер
 • Енди Лоу - гитара
 • Боб Лудвиг - обработка на мастерот
 • Стиви Лукатер - гитара
 • Скот Мабучи - инжинер
 • Кевин Мазур - фотографија
 • Џими Мухобирак - клавијатура
 • Теса Најлс - вокали
 • Дејв Одонел - инжинер
 • Џими Олдакер - тапани
 • Мајкл Омертеин - синтесајзер
 • Пино Паладино - бас
 • Фил Палмер - гитара
 • Грег Филингенис - пијано
 • Тим Пирс - гитара
 • Џеф Поркаро - тапани
 • Џек Џозеф Пјиг - инжинер
 • Питер Робинсон - синтесајзер
 • Том Русо - инжинер
 • Џо Семпл - пијано
 • Ален Сајдс - инжинер
 • Хенри Спинети - тапани
 • Керол Стили - конга
 • Ричард Ти - пијано
 • Тед Темплимен - продуцент
 • Рас Тителмен - продуцент
 • Пил Волер - програмирање на тапаните
 • Лени Вејронкер - продуцентe
 • Норман Ватсон - фотографија
 • Џери Лин Вилјамс - гитара, пратечки вокали, хармонични вокали
 • Дејв Вајтмен - инжинер
 • Гери Рајт - миксер

Највисоки позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Највисока
позиција
ARIA Charts]
[3]
Ö3 Austria Top 40
[4]
Ultratop
[5]
Belgium (Wallonia)
[6]
Canadian Albums Chart
[7][8]
Finland's Official List
[9]
France
[10]
MegaCharts
[11]
VG-lista
[12]
Sverigetopplistan
[13]
Swiss Music Charts
[14]
UK Albums Chart
[15]
Billboard 200
[8]
16 1 16 8 6 11 2 3 17 3 1 5 6

Сертификати[уреди | уреди извор]

Организација/Држава Сертификат
„Argentine Chamber of Phonograms and Videograms Producers“[16] Платина
Шведска[17] Платина
Финска[18] Злато
Швајцарија[19] Злато
„Australian Recording Industry Association“[20] Платина
„British Phonographic Industry“[21] Платина
„Recording Industry Association of America“[22] Платина
„International Federation of the Phonographic Industry“[23] Платина
„Associação Brasileira dos Produtores de Discos“[24] Злато
Германија[25] Платина

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 Стивен Томас. „„Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton“ - преглед“. „Allmusic“. издавател „Rovi Corporation“. конс. 24 ноември, 2010. 
 2. „„Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton““ („CD liner“). САД: издавател „Reprise Records“. 1999.  Unknown parameter |publisherid= ignored (помош); Unknown parameter |artist= ignored (помош);
 3. http://australian-charts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 4. http://austriancharts.at/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 5. http://www.ultratop.be/nl/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 6. http://www.ultratop.be/fr/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 7. http://www.collectionscanada.gc.ca/rpm/028020-119.01-e.php?&file_num=nlc008388.7278&type=2&interval=20&PHPSESSID=m89iq841abagb37ld9c0fdc1f3
 8. 8,0 8,1 „Clapton Chronicles: The Best of Eric Clapton“. <nowiki />Билборд<nowiki />. конс. 25 ноември, 2010. 
 9. http://finnishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 10. http://www.infodisc.fr/Album_C.php
 11. http://www.dutchcharts.nl/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 12. http://norwegiancharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 13. http://swedishcharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 14. http://swisscharts.com/showitem.asp?interpret=Eric+Clapton&titel=Clapton+Chronicles+%2D+The+Best+Of+Eric+Clapton&cat=a
 15. http://www.theofficialcharts.com/archive-chart/_/3/1999-11-06/
 16. „Пребарување - злато и платинум: Ерик Клептон“. Argentine Chamber of Phonograms and Videograms Producers. конс. 2010-12-31.  Text "ќќ" ignored (помош)
 17. „„Guld & Platina Search“: Ерик Клептон“ (шведски). издавател International Federation of the Phonographic Industry - Шведска. конс. 2010-12-31. 
 18. „Злато-платина -Ерик Клептон“. издавател IFPI. конс. 2010-12-31. 
 19. „Сертификати - 1999“. издавател „Hung Medien“. конс. 2010-12-31. 
 20. „„ARIA“ музички листи - заслуги - 2000, албуми“. издавател Australian Recording Industry Association. конс. 2010-12-31. 
 21. „„BPI“ – пребатување на сертифицирани награди“. издавател „British Phonographic Industry“. конс. 2010-12-31. 
 22. „Злато & Платина, пребарување во база на податоци: „Clapton Chronicles; Eric Clapton““. издавател Recording Industry Association of America“. конс. 2010-12-31. 
 23. „Злато & Платина, пребарување - Ерик Клептон“ (German). издавател International Federation of the Phonographic Industry - Австралија. конс. 2010-12-31. 
 24. „Пребарување на сертификати: Ерик Клептон“. издавател Associação Brasileira dos Produtores de Discos - Бразил. конс. 2010-12-31. 
 25. http://www.musikindustrie.de/gold_platin_datenbank/?action=suche&strTitel=&strInterpret=Eric+Clapton&strTtArt=&strAwards=checked