The Cream of Eric Clapton

Од Википедија — слободната енциклопедија
The Cream of Eric Clapton
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаденсептември, 1987 (Австралија, ОК и Германија)
Снимен1966-1987
ЖанрРок
Траење70:35
Издавачка куќа„RSO Records“
„Polydor Records“
„Polygram“
ПродуцентПовеќе
Ерик Клептон — Хронологија
August
(1986)
The Cream of Clapton
(1987)
Crossroads
(1988)

The Cream of Eric Clapton е албум на најголеми хитови од англискиот гитарист Ерик Клептон. Во албумот се вклучени изработки од три негови бенда, односно од „Cream“, „Blind Faith“, и „Derek and the Dominos“, како и неговит сопствени изработки. Издаден е во 1987 во Обединетото Кралство. Не треба да биде помешан со компилациониот албум „The Cream of Clapton“ од 1995 издаден во САД.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Layla“ (со „Derek and the Dominos“)
 2. „Badge“ (со „Cream“ и Џорџ Харисон)
 3. „I Feel Free“ (со „Cream“)
 4. „Sunshine of Your Love“ (со „Cream“) (Пити Браун, Џек Брус, Клептон)
 5. „Crossroads“ (со „Cream“)
 6. „Strange Brew“ (со „Cream“)
 7. „White Room“ (со „Cream“)
 8. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл)
 9. „I Shot the Sheriff“ (Боб Марли)
 10. „Behind the Mask“
 11. „Forever Man“
 12. „Lay Down Sally“
 13. „Knockin' on Heaven's Door“ (Боб Дилан)
 14. „Wonderful Tonight“
 15. „Let It Grow“
 16. „Promises“
 17. „I've Got a Rock 'n' Roll Heart“

Јапонскиот компактен диск од 1989 ја вклучува целосната верзија на „After Midnight“ која била преснимена во 1987 и издадена како сингл во 1988. Песната била најпопуларен сингл на рок радио станиците низ светот.