Прејди на содржината

Rush (музика во филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Rush
Музика во филм од Ерик Клептон
Издаден14 јануари, 1992
Траење41:40
Издавачка куќаWarner Bros.
ПродуцентРас Тителмен
Ерик Клептон — Хронологија
24 Nights
(1991)
Rush
(1991)
Unplugged
(1992)

Rush е музика во истоимениот филм напишана и изведена од Ерик Клептон. Во албумот е вклучена акустичната рок баладаTears in Heaven“, која е добитник на три греми награди во 1993 за „песна на годината“, „снимка на годината“ и „најдобра машка вокална изведба“

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани од Ерик Клептон освен на местата каде што е наведено
 1. „New Recruit“ – 1:30
 2. „Tracks and Lines“ – 3:00
 3. „Realization“ – 2:41
 4. „Kristen and Jim“ – 3:38
 5. „Preludin Fugue“ – 3:19
 6. „Cold Turkey“ – 2:21
 7. „Will Gaines“ – 3:46
 8. „Help Me Up“ (Клептон/Вил Џенингс)– 5:50
 9. „Don't Know Which Way to Go“ (Вили Диксон/Ал Перкинс) – 10:46
  • вклучувајќи го Бади Гај како водечки вокал.
 10. "|Tears in Heaven" – (Клептон/Џенингс) - 4:30