Tears in Heaven (песна на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

„Tears in Heaven“ (мак.„Солзи во Рајот“) е балада напишана од Ерик Клептон и Вил Џенингс во која се опишува болката на Клептон предизвикана од смртта на неговиот четиригодишен син[1] Конор, кој падна од прозорец на 53 спрат од една зграда во Њујорк, на 20 март, 1991. Станот беше во сопственост на пријател на неговата мајка. Клептон, кој пристигна во апартманот брзо по несреќата,[2] беше видно вознемирен со месеци на мајката на неговото дете. [1]Ова е една од најуспешните песни на Клептон, достигнувајќи го #2 на „Billboard Hot 100“ листата на синглови во САД. Песната, исто така, се задржа три недели на првото место на „American adult contemporary chart“ во 1992 година. Вил Џенингс, кој работеше со Клептон на песната, најпрво одбиваше да му помогне на Клептон[2]за ваква семтиментална и персонална песна. Песната првично беше објавена како главна музика во филмот „Rush“ и освои 3 Греми Награди за „Песна на годината“, „Снимка на годината“ и „Најдобра машка вокалистичка изведба“ бо 1993.

[4]

Клептон престана да ја свири во 2004 година, исто како и оесната „My Father’s Eyes“.

Позиции на музичките листи[уреди | уреди извор]

Листа Позиција
New Zealand Singles Chart 1
Irish Singles Chart 1
U.S. „Billboard“ Hot 100 2
UK Singles Chart 5
Swiss Singles Chart 7
Austrian Top 40 10
Dutch Top 40 13


Преработки[уреди | уреди извор]

  • Во албумот од 1993, „Devotion“, саксофонистот Варен Хил направи преработка на оваа песна.[5][6]
  • Шерон Озборн организираше повеќе пејачи, вклучувајќи го нејзиниот сопруг, Ози Озборн, и нејзината ќерка, Кели Озборн да направат преработка на оваа песна по Цунамито во Индија.[7]
  • Пол Анка во неговиот албум, „Rock Swings“, во 2005.
  • Деклан Галбреит во неговиот албум, „Thank You“, во 2006.
  • Шерил Климонс од „SWV“ и нејзината мајка Лејди Тиба Кембл ја преработија оваа песна како дует во 2001 година во албумот „Rhythm & Spirit“.
  • Ерон Хал во неговиот албум „Adults Only“.
  • Џеф Берлин во неговиот албум „Taking Notes“ од 1997.


Референци[уреди | уреди извор]

Надворешни линкови[уреди | уреди извор]