Time Pieces Vol.II Live in the Seventies

Од Википедија — слободната енциклопедија
Time Pieces Vol.II Live in the Seventies
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден1983
Снимен1970-1979
ЖанрБлуз-рок
Траење46:16
Издавачка куќа„Polydor Records“
ПродуцентЏон Астли
Ерик Клептон — Хронологија
Time Pieces: The Best of Eric Clapton
(1982)
Time Pieces Vol.II: Live in the Seventies
(1983)
Money and Cigarettes
(1983)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички линк

Time Pieces Vol.II Live in the Seventies е албум во живо на англискиот блуз-рок гитарист, пејач и текстописец Ерик Клептон, а е издаден во 1983.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Tulsa Time“ (Дени Флоерс)
 2. „Knockin' On Heaven's Door“ (Боб Дилан)
 3. „If I Don't Be There By Morning“ (Боб Дилан и Хелена Спрингс)
 4. „Rambling On My Mind“ (традиционална, аранжман на Ерик Клептон)
 5. „Presence of the Lord“ (Клептон) - Blind Faith
 6. „Can't Find My Way Home“ (Стиви Винвуд)*
 7. „Smile“ (Чаплин, Парсонс и Филипсs)*
 8. „Blues Power“ (Клептон и Лион Расел)

Продуцирани од Џон Астли освен каде што е назначено со *, односно тие песни се продуцирани од Том Дод

1, 2, 3, 4 и 8 - снимени во живо до декември, 1979, во „Budokan Theatre“, Токио.
5 - снимени во живо во „Fillmore East“ во 1970 со „Derek and the Dominos“.
6 и 7 - снимени во живо, 1974, во „Hammersmith Odeon“ .

Заслуги[уреди | уреди извор]

 • Џон Астли - инженер, миксер и продуцент
 • Филип Чапмен - миксер
 • Том Дод - продуцент, ремастер
 • Ричард Минворинг - ремастер
 • Енди Најт - ремастер
 • Еди Крамер - инженер

Членови на бендот[уреди | уреди извор]