Прејди на содржината

Crossroads 2: Live in the Seventies

Од Википедија — слободната енциклопедија
Crossroads 2: Live in the Seventies
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден2 април 1996
Снимен1974-1978
ЖанрБлуз-рок
Траење266:55
Издавачка куќа„Polydor Records“
Ерик Клептон — Хронологија
The Cream of Clapton
(1995)
Crossroads 2: Live in the Seventies
(1996)
Pilgrim
(1998)

Crossroads 2: Live in the Seventies е компилационен албум во живо од Ерик Клептон, издаден во 1996. За разлика од привот „Crossroads“ кој ја вклучува работата на Клептон во повеќе од три декади, „Crossroads 2“ е хроника од Клептоновите свирки во живо помеѓу 1974 и 1978. Албумот во најголема мера е фокусиран на електричниот блуз.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. „Walkin' Down The Road“ (Пол Ливајн, Алан Масгров) – 5:15 (студиска, отфрлена)
  Отфрлената студиска верзика била снимена во мај 1974, во „Criteria Studios“ за „461 Ocean Boulevard
 2. „Have You Ever Loved A Woman“ (Били Мајлс) – 7:41
  Снимена на 19 јули 1974, во „Long Beach Arena“
 3. „Willie & The Hand Jive“/„Get Ready“ (Џон Отис,Ерик Клептон-Ивон Елиман) – 11:42
 4. „Can't Find My Way Home“ (Стиви Винвуд) – 5:19
 5. „Driftin' Blues“/„Rambling On My Mind“ (Џони Мур, Чарлс Браун, Еди Вилјамс, Роберт Џонсон) – 11:36
 6. “Presence Of The Lord“ (Клептон) – 8:48
  Песните од 3-6 се снимени на 20 јули 1974, во „Long Beach Arena“
 7. „Rambling On My Mind“/„Have You Ever Loved A Woman“ (Џонсон, Мајлс) – 8:16
 8. „Little Wing“ (Џими Хенрикс) – 6:43
  Песните од 7-8 се снимени на 4 декември 1974, во „Hammersmith Odeon“
 9. „The Sky Is Crying“/„Have You Ever Loved A Woman“/„Rambling On My Mind“ (Елмор Џејмс, Мајлс, ЏОнсон) – 7:39
  Снимена на 5 декември 1974, во „Hammersmith Odeon“

Втор диск[уреди | уреди извор]

 1. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон) – 5:38
 2. „Further on Up the Road“ (Џо Медвик, Дон Роби) – 4:31
 3. I Shot the Sheriff“ (Боб Марли) – 10:21
 4. „Badge“ (Клептон, Џорџ Харисон) – 10:42
  Песните од 3-4 се снимени на 28 јуни 1975, во „Nassau Coliseum“
 5. „Driftin' Blues“ (Мур, Браун, Вилјамс) – 6:58
 6. „Eyesight to the Blind“/„Why Does Love Got To Be So Sad?“ (Сони Бои Вилјамсонn II, Клептон, Боби Витлок) – 24:19
  Песните од 1-2 и од 5-6 се снимени на 25 јуни 1975, во „Providence Civic Center“

шестата песна е со гитаристот Карлос Сантана

Трет диск[уреди | уреди извор]

 1. „Tell The Truth“ (Клептон, Витлок) – 8:57
 2. „Knockin' on Heaven's Door“ (Боб Дилан) – 5:20
 3. „Stormy Monday“ (Ти Бон Вокер) – 13:02
  Песните од 1-3 се снимени во април 1977, во „Hammersmith Odeon“
 4. „Lay Down Sally“ (Клептон, Мери Леви) – 5:23
 5. „The Core“ (Клептон, Леви) – 9:13
 6. „We're All The Way“ (Дон Вилјамс) – 2:55
 7. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл) – 6:37
  Песните од 4,6 и 7 се снимени на 12 февруари 1978, во „Santa Monica Civic Auditorim“
 8. „Goin' Down Slow“ / „Rambling On My Mind“ (Џими Один, Џонсон) – 13:45
  Песните 5 и 8 се снимени на 11 февруари 1978, во „Santa Monica Civic Auditorium“
 9. „Mean Old Frisco“ (Артир Кредап) – 5:53
  Снимена на 21 мари, 1978, во „Savannah Civic Center“

Четврт диск[уреди | уреди извор]

 1. „Loving You Is Sweeter Than Ever“ (Ајви Џо Хантер, Стиви Вондер) – 4:23
 2. „Worried Life Blues“ (Масио Мериведер) – 5:58
 3. „Tulsa Time“ (Дени Фловерс) – 4:31
 4. „Early In The Morning“ (традиционална) – 6:19
 5. „Wonderful Tonight“ (Клептон) – 6:24
 6. „Kind Hearted Woman“ (Џонсон) – 5:17
  Песните од 3-6 се снимени на 24 ноември 1978, во театарот „Apollo Theatre“, Глазгов
 7. „Double Trouble“ (Отис Раш) – 11:06
 8. „Crossroads“ (Џонсон) – 5:20
  Песните 1,2,7,8 се снимени на 28 ноември 1978, во „Victoria Hall“
 9. „To Make Somebody Happy“ (Клептон) – 5:11 (отфрлена студиска снимка)
 10. „Cryin'“ (Клептон) – 2:54 (отфрлена студиска снимка)
 11. „Water On The Ground“ (Клептон) – 2:59 (отфрлена студиска снимка)
  Песните од 9-11 се отфрлени студиски песни, снимени на 28 декември 1978, во „Olympic Studios“ за албумот Backless

Наводи[уреди | уреди извор]