Прејди на содржината

Journeyman (албум)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Journeyman
Албум од Ерик Клептон
Издаден7 ноември 1989
Снимен1989
Жанрблуз рок
Траење56:35
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЏим Дел Абати
Рус Тителмен
Ерик Клептон — Хронологија
Crossroads
(1988)
Journeyman
(1989)
24 Nights
(1991)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]
Chicago Tribune 2.5/4 ѕвездички[2]
Deseret News (Фаворизиран)[3]
Los Angeles Times 2.5/5 ѕвездички[4]
Роберт Кристго B- [5]
Rolling Stone 4/5 ѕвездички[6]

Journeyman е единаесеттиот албум на блуз-рок музичарот Ерик Клептон издаден во 1989.

Албумот има електронски звук, најмногу под влијание на рок сцената во 1980-тите, но, исто така, има и блуз песни како што се „Before You Accuse Me“, „Running On Faith“ и „Hard Times“. Најслиниот сингл од овој албум е „Bad Love“, песната која на Клептон му ја донесе греми наградата за најдобра машка вокална изведба и го достигна првотот место на листата „Album Rock Chart“. „Pretending“, исто така, го достигна првото место на истата музичка листа во претходната година, останувајќи на врвот пет недели („Bad Love“ на оваа позиција останала три недели).

Албумот имал умерен комерцијален успех достигнувајќи ја само 16 позиција на „Billboard 200“ музичката листа, но овој албум стана и првиот соло студио албум кој доби двојна платина. Ова е еден од омилените албуми на Ерик Клептон.[7]

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „Pretending“ (Џери Лин Вилјамс) – 4:48
 2. „Anything For Your Love“ (Вилјамс) – 4:16
 3. „Bad Love“ (Ерик Клептон и Мик Џонс) – 5:11
 4. „Running On Faith“ (Вилјамс) – 5:27
 5. „Hard Times“ (Реи Чарлс) – 3:00
 6. „Hound Dog“ (Џери Леибер и Мајк Столер) – 2:26
 7. „No Alibis“ (Вилјамс) – 5:32
 8. „Run So Far“ (Џорџ Харисон) – 4:06
 9. „Old Love“ (Клептон, Роберт Креи) – 6:25
 10. „Breaking Point“ (Марти Гриб, Вилјамс) – 5:37
 11. „Lead Me On“ (Сесил Вомак и Линда Вомак) – 5:52
 12. „Before You Accuse Me“ (Илас Мек Дениел) – 3:55

Отфрлени песни[уреди | уреди извор]

 1. „Forever“ - не е издадена
 2. „Don't Turn Your Back“ - не е издадена
 3. „Something About You“ - не е издадена

Синглови[уреди | уреди извор]

Година Наслов Позиција Албум
Billboard Hot 100 „Mainstream Rock Tracks“
1989 „Pretending“ 55 1 Journeyman
1990 „Bad Love“ 88 1 Journeyman
1990 „Before You Accuse Me“ - 9 Journeyman
1990 „No Alibis“ - 4 Journeyman
1990 „Run So Far“ - 40 Journeyman

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ерлвајн, Стивен Томас. Journeyman (албум)AllMusic (англиски)посет. 21 октомври 2011 г
 2. Кот, Грег (16 ноември 1989). „Ерик Клептон - „Journeyman" („Reprise")“. chicagotribune.com. „Chicago Tribune“. Посетено на 22 октомври 2011.
 3. Спенглер, Џери (29 декември 1989). „3 албумски докази „диносаурусите" го имаат тоа што им е потребно за да бидат најдобри во 90-тите“. deseretnews.com. „Deseret News“. Посетено на 21 октомври 2011.
 4. Вилијам, Крис (10 декември 1989). „„No Great Strides on 'Journeyman'" : Ерик Клептон - „Journeyman.". articles.latimes.com. Los Angeles Times. Посетено на 18 октомври 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)
 5. Кристго, Роберт. „Преглед на водичот за потрошувачите: Ерик Клептон“. Посетено на 18 октомври 2011.
 6. „преглед на „Rolling Stone". Архивирано од изворникот на 2008-09-20. Посетено на 2012-08-25.
 7. Clapton: The Autobiography : Eric Clapton : ISBN 978-0-385-51851-2