Eric Clapton's Rainbow Concert

Од Википедија — слободната енциклопедија
Eric Clapton's Rainbow Concert
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаден10 септември 1973
Преработени издание: 13 јануари 1995
Снимен13 јануари 1973 во театарот „Rainbow“ во Лондон
ЖанрБлуз-рок
Траење34:48
73:49 (преработено издание)
Издавачка куќаRSO Records
ПродуцентБоб Прајден
Ерик Клептон — Хронологија
Clapton
(1973)
Rainbow Concert
(септември 1973)
461 Ocean Boulevard
(1974)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 3/5 ѕвездички [1]

Eric Clapton's Rainbow Concert е албум снимен во живо во театарот „Rainbow“, Лондон, на 13 јануари 1973,а е издаден во текот на истата година. Концертот бил организиран од Пити Тоуншенд и го обележал враќањето на Ерик Клептон по неговиот концерт за Бангладеш во 1971. Следната година после концертот, Клептон се одвикнал од хероинот и го снимил албумот „461 Ocean Boulevard“.

Овој концерт е првиот каде што Клептон ја употребил неговата позната фендер стратокастер гитара, „Blackie“.

Преработена и проширена верзија од албумот била издадена на 13 јануаери, 1995, на 22 годишнината од оригиналниот концерт.

Историја[уреди | уреди извор]

Концертот се одржал во театарот „Rainbow Theatre“ во паркот Финсбјури, Лондон, на 13 јануари 1973. Во текот на 1960-тите и 1970-тите салата била многу популарна со тоа што таму настапувале и „the Beatles“, „Led Zeppelin“, „Pink Floyd“, „Jethro Tull“, Queen“. Овој концерт го одбележал враќањето на Клептон по неговата изолација при рехабилитацијата поради конзумирањето хероин.

Концертот бил снимен од „Ronnie Lane's Mobile Studio“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Оригинално издание, 1973[уреди | уреди извор]

Прва срана[уреди | уреди извор]

 1. „Badge“ (Клептон, Џорџ Харисон) – 3:32
 2. „Roll It Over“ (Клептон, Боби Витлок) – 6:43
 3. „Presence of the Lord“ (Клептон) – 5:37

Втора страна[уреди | уреди извор]

 1. „Pearly Queen“ (Џим Капалди, Стиви Винвуд) – 7:00
 2. „After Midnight“ (Џ. В. Кејл) – 5:12
 3. „Little Wing“ (Џими Хендрикс) – 6:32

Преработени издание, 1995[уреди | уреди извор]

 1. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон) – 6:25
 2. „Badge“ (Клептон, Харисон) – 3:18
 3. „Blues Power“ (Клептон, Лион Расел)– 6:03
 4. „Roll It Over“ (Клептон, Витлок) – 4:38
 5. „Little Wing“ (Хенрикс) – 4:36
 6. „Bottle of Red Wine“ (Бони Бремлит, Клептон) – 3:51
 7. „After Midnight“ (Кејл) – 4:25
 8. „Bell Bottom Blues“ (Клептон) – 6:25
 9. „Presence of the Lord“ (Клептон) – 5:18
 10. „Tell the Truth“ (Клептон, Витлок) – 6:04
 11. „Pearly Queen“ (Капалди, Винвуд) – 4:55
 12. „Key to the Highway“ (Биг Бил Брунзи, Сигар) – 5:46
 13. „Let It Rain“ (Бремлит, Клептон) - 7:46
 14. „Crossroads“ (Роберт Џонсон)– 4:19

Издание за 25 годишнината од концертот[уреди | уреди извор]

Прв Диск (почетокот на шоуто)

 1. Претставување
 2. „Layla“ (Клептон, Џим Гордон)
 3. „Badge“ (Клептон, Харисон)
 4. „Blues Power“ (Клептон, Лион Расел)
 5. „Nobody Knows You When You're Down and Out (Били Мајлс)
 6. „Roll It Over“ (Клептон, Витлок)
 7. „Why Does Love Got to Be So Sad“ (Клептон, Витлок)
 8. „Little Wing“ (Хенрикс)

Втор диск (средина на шоуто)

 1. „Bottle of Red Wine“ (Бремлит, Клептон)
 2. „After Midnight“ (Џ. В. Кејл)
 3. „Bell Bottom Blues“ (Клептон)
 4. „Presence of the Lord“ (Клептон)
 5. „Tell The Truth“ (Клептон, Витлок)
 6. „Pearly Queen“ (Џим Капалди, Винвуд)
 7. „Let It Rain“ (Бремлит, Клептон)
 8. „Crossroads“ (Роберт Џонсон)

Терт диск (средина на шоуто)

 1. „Layla“ (Клептон, Гордон)
 2. „Badge“ (Клептон, Харисон)
 3. „Blues Power“ (Клептон, Расел)
 4. „Nobody Knows You When You're Down and Out“ (Мајлс)
 5. „Roll It Over“ (Клептон, Витлок)
 6. „Why Does Love Got to Be So Sad“ (Клептон, Витлок)
 7. „Little Wing“ (Хендрикс)

Четврт диск (крајот на шоуто)

 1. „Bottle of Red Wine“ (Бремлит, Клептон)
 2. „Presence of the Lord“ (Клептон)
 3. „Tell the Truth“ (Клептон, Витлок)
 4. „Pearly Queen“ (Капалди, Стиви Винвуд)
 5. „Key to the Highway“ (Брунзи, Сигар)
 6. „Let It Rain“ (Бремлит, Клептон)
 7. „Crossroads“ (Роберт Џонсон)
 8. „Layla“ (Клептон, Гордон)

Личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Eric Clapton's Rainbow ConcertAllMusic (англиски)