Clapton (албум од 1973)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Не треба да биде помешан со студискиот албум од 2010 Clapton (албум од 2010)
Clapton
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаден1973
ЖанрРок
Траење37:48
Издавачка куќа„Polydor Records“
PD 5526
Продуцентвидете список на песни за детали
Ерик Клептон — Хронологија
In Concert
(1973)
Clapton
(1973)
Eric Clapton's Rainbow Concert
(1973)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички[1]

Clapton е компилационен албум од Ерик Клептон издаден во 1973. Албумот ги содржи раните трудови на Клептон од неговата соло кариера. Ова е вториот компилационен албум на Клептон кој „Polydor Records“ го преработиле - првиот е Eric Clapton at His Best, издаден кон крајот на 1972.

Иако продаван и во други земји, Clapton бил фокусиран на празарот во Северна Америка.

Албумот содржи песни од епонимниот албум на Клептон од 1970 и од студискиот албум со неговиот бенд „Derek and the Dominos“, „Layla and Other Assorted Love Songs“ (1970).

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прва страна[уреди | уреди извор]

 1. „Told You For the Last Time“ (Бони Бремлит, Стиви Купер) - 2:30
  • Од Eric Clapton (1970). Продуцирана од Диланеи Бремлит.
 2. „Don't Know Why“ (Бони Бремлит, Ерик Клептон) - 3:18
  • Од Eric Clapton.
 3. „Have You Ever Loved a Woman“ (Били Мајлс) - 6:59
 4. „Nobody Knows You When You're Down and Out“ (Џими Кокс) - 4:57
  • Од Layla and Other Assorted Love Songs.

Втора страна[уреди | уреди извор]

 1. „Lovin' You Lovin' Me“ (Бони Бремлит, Клептон) - 3:36
  • Од Eric Clapton.
 2. „Теll the Truth“ (Клептон, Боби Витлок) - 6:37
  • Од Layla and Other Assorted Love Songs.
 3. „Bad Boy“ (Диланеи Бремлит, Клептон) - 3:50
  • Од Eric Clapton.
 4. „Bell Bottom Blues“ (Клептон) - 5:01
  • Од Layla and Other Assorted Love Songs.

Наводи[уреди | уреди извор]