Just One Night (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Just One Night
Албум во живо од Ерик Клептон
Издаденаприл 1980
Снимендекември 1979 во „Budokan Theatre“, Токио
ЖанрРок, блуз
Траење88:47
Издавачка куќа„RSO Records“
ПродуцентЕрик Клептон
Џон Астлеи
Ерик Клептон — Хронологија
Backless
(1978)
Just One Night
(1980)
Another Ticket
(1981)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички линк
Rolling Stone линк

Just One Night е албум во живо на блуз-рок гитаристот Ерик Клептон, издаден во 1980. Снимен е во живо во „Budokan Theatre“, Токио, во декември 1979, кога Клептон бил на турнеја со неговиот последен албум Backless. Албумот го достигна местото број 2 во САД и местото број 3 во Обединетото Кралство, а исто така, доби и златен сертификат од „RIAA“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Прв диск[уреди | уреди извор]

 1. „Тulsa Time“ (Дани Флоерс) – 4:00
 2. „Early In The Morning“ (традиционална) – 7:11
 3. „Lay Down Sally“ (Ерик Клептон, Мерси Леви и Џорџ Тери) – 5:35
 4. „Wonderful Tonight“ (Клептон) – 4:42
 5. „If I Don't Be There By Morning“ (Боб Дилан, Хелена Спрингс) – 4:26
 6. „Worried Life Blues“ (Масео Меривотер) – 8:28
 7. „All Our Past Times“ (Клептон и Рик Данко) – 5:00
 8. „After Midnight“ (Џ. В. Кејл) – 5:38

Втор диск[уреди | уреди извор]

 1. „Double Trouble“ (Отис Раш) – 8:17
 2. „Setting Me Up“ (Марк Нопфлер) – 4:35
 3. „Blues Power“ (Клептон и Лион Расел) – 7:23
 4. „Rambling On My Mind“ (Роберт Џонсон/Традиционална) – 8:48
 5. „Cocaine“ (Џ. В. Кејл) – 7:39
 6. „Further on Up the Road“ (Џо Медвик и Дон Роби) – 7:17

Членови на бендот[уреди | уреди извор]