Прејди на содржината

1980 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Години во музиката
Поврзани теми од периодот

1980 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

  • Јануари
  • 1 јануари
    • Годината започнува со силно враќање на диско ерата, со што резултира да мнозинствто музичари го напуштат акустичниот и аналогниот начин на создавање на музика со цел оддалечување од сè што е поврзано со диско музиката (со исклучок на ритам машините). Во декадата што следува доминантна ќе биде дигиталната синтисајзер музика со што бројни музичари кои претходно свиреле на некој инструмет со цел создавање диско музика, остануваат без работа.

Клиф Ричард е назначен од страна на Британскиот почесен систем (БПС) од страна на англиската кралица Елизабета II. Единствено и само Биталси и Елтон Џон се останатите поп-музичари кој се стекнале со оваа титлула.

    • Музичката сцена во Мелбурн доживува експлозија од независни музички групи, со големо влијание од американската и англиската Панк сцена. The Zorros на аудиција го избиураат нивниот тапанар Грег Педлеи.
  • 7 јануари - На 45 годишна возраст, песнописецот Лери Вилијамс најден е мртов во неговиот дом во Лос Анџелес, Калифорнија со прострелна рана од пиштол.

Истрагата до денеска нема точни информации за тоа дали се работи за убиство или самоубиство.

February[уреди | уреди извор]

  • Февруари 8 - Дејвид Бови после 10 години брак се разведува со неговата жена Анџи. Бови го добива старателството над нивниот 9-годишен син Зови.
  • Февруари 14 - Лоу Ред се жени за Силвија Моралес во Њујорк.
  • Февруари 19 - Бон Скот, фронтменот на AC/DC, умира во Лондон. Официјално причина за смрта е акутно труење од алкохол.

Март[уреди | уреди извор]