1980 во музиката

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Список на години во музиката (Табела)
1970197119721973197419751976 •   
197719781979 1980 198119821983
   1984198519861987198819891990
Поврзан временски период или предмет
1977197819791980198119821983
1950-ти1960-ти1970-ти1980-ти1990-ти2000-ти2010-ти
19 век20 век 21 век
Уметност Археологија Архитектура Книжевност Музика Наука повеќе

1980 година во музиката содржи некои значајни настани.

Настани[уреди | уреди извор]

Јануари[уреди | уреди извор]

  • Јануари
  • Јануари 1
    • Годината започнува со силно враќање на диско ерата, со што резултира да мнозинствто музичари го напуштат акустичниот и аналогниот начин на создавање на музика со цел оддалечување од се што е поврзано со диско музиката (со исклучок на ритам машините). Во декадата што следува доминантна ќе биде дигиталната синтисајзер музика со што бројни музичари кои предходно свиреле на некој инструмет со цел создавање диско музика, остануваат без работа.

Клиф Ричард е назначен од страна на Британскиот почесен систем (БПС) од страна на англиската кралица Елизабета II. Единствено и само Биталси и Елтон Џон се останатите поп музичари кој се стекнале со оваа титлула.

    • Музичката сцена во Мелбурн доживува експлозија од независни музички групи, со големо влијание од американската и англиската Панк сцена. The Zorros на аудиција го избиураат нивниот тапанар Грег Педлеи.
  • Јануари 7 - На 45 годишна возраст, песнописецот Лери Вилијамс најден е мртов во неговиот дом во Лос Анџелес, Калифорнија со прострелна рана од пиштол.

Истрагата до денеска нема точни информации за тоа дали се работи за убиство или самоубиство.

February[уреди | уреди извор]

  • Февруари 8 - Дејвид Бови после 10 години брак се разведува со неговата жена Анџи. Бови го добива старателството над нивниот 9-годишен син Зови.
  • Февруари 14 - Лоу Ред се жени за Силвија Моралес во Њу Јорк.
  • Февруари 19 - Бон Скот, фронтменот на AC/DC, умира во Лондон. Официјално причина за смрта е акутно труење од алкохол.

Март[уреди | уреди извор]