Back Home (албум на Ерик Клептон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Back Home
Album од Ерик Клептон
Издаден29 август 2005
Снимен2004-2005
ЖанрБлуз-рок
Траење60:17
Издавачка куќаReprise Records
ПродуцентЕрик Клептон
Ерик Клептон — Хронологија
Me and Mr. Johnson
(2004)
Back Home
(2005)
The road to Escondido
(2006)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 2/5 ѕвездички линк
PopMatters (4/10) линк
Q 3/5 ѕвездички (#231, октомври 2005, стр. 115)
Rolling Stone 3/5 ѕвездички линк

Back Home е албум од британскиот гитарист, пејач и текстописец Ерик Клептон. Издаден е на 29 август 2005, на светско ниво, а ден подоцна и во САД. Овој е неговиот прв албум, после „Reptile“ (2001), кој вклучува нов и оригинален материјал од Клептон за разлика од неговиот претходен албум, „Me and Mr. Johnson“, каде што сите песни се на Роберт Џонсон, а преработката на Клептон.

„Say What You Will“ е песна која Клептон им ја понудил на јапонската музичка група „SMAP“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

 1. „So Tired“ (Клептон, Симон Клими) - 4:47
 2. „Say What You Will“ (Клептон, Клими) - 4:35
 3. „I'm Going Left“ (Стиви Вондер, Сајрета Рајт) - 4:03
 4. „Love Don't Love Nobody“ (Џозеф Џеферсон, Чарлс Симонс) - 7:13
 5. „Revolution“ (Клептон, Клими) - 5:00
 6. „Love Comes to Everyone“ (Џорџ Харисон) - 4:35
 7. „Lost and Found“ (Доили Бремхал II, Џереми Стејси) - 5:21
 8. „Piece of My Heart“ (Бремхал II, Сузана Мелвоин, Мајк Елизондо) - 4:22
 9. „One Day“ (Винс Џил, Беверли Дарнал) - 5:20
 10. „One Track Mind“ (Клептон, Клими) - 5:04
 11. „Run Home to Me“ (Клептон, Клими) - 6:18
 12. „Back Home“ (Клептон) - 3:33

Награди[уреди | уреди извор]

Алан Даглас и Мајк Гузоски (инженер) ја добија греми наградата за најдобри инжиниран албум, некласичен.

Во чест на Џорџ Харисон[уреди | уреди извор]

Back Home е првиот студиски албум кој е издаден по смртта на неговиот добар пријател Џорџ Харисон во ноември 2001. Претходниот студиски албум е целосно составен од песни на Роберт Џонсон. Ерик Клептон, во негова чест, ја преработи песната „Love Comes to Everyone“ на Џорџ Харисон од неговиот албум „George Harrison“ од 1979. На оригиналната верзија, Клептон ја свири гитарата на почетокот. За време на турнејата на Џорџ Харисон и Клептон со неговиот бенд во Јапонија, оваа песна била отсвирена само еднаш, односно на првата вечер (1 декември 1991, во „Yokohama Areana“)

Личности[уреди | уреди извор]