Прејди на содржината

The History of Eric Clapton

Од Википедија — слободната енциклопедија
The History of Eric Clapton
Компилационен албум од Ерик Клептон
Издаденмарт 1972
СнименПомеѓу септември 1964
и септември 1970
ЖанрРок, блуз
Траење77:27
Издавачка куќа„Polydor Records“ (ОК)
Atco Records“ (САД)
ПродуцентПовеќе
Ерик Клептон — Хронологија
The Concert for Bangladesh
(декември 1971)
The History of Eric Clapton
(март 1972)
Eric Clapton at His Best
(септември 1972)
 Професионални оценки
Прегледни резултати
Извор Оценка
Allmusic 4.5/5 ѕвездички[1]

The History of Eric Clapton е компилационен албум на Ерик Клептон, издаден во 1972 од „Polydor Records“ во Обединетото Кралство и од „Atco Records“ во САД. Вклучени се песни од изведби на Клептон од 1964 и 1970 во повеќе бендови меѓу кои „The Yardbirds“, „Cream“, „Blind Faith“ и „Derek and the Dominos“.

Двете „Tell the Truth“ песни се различни и се снимени пред „Tell The Truth“ издадена на „Layla and Other Assorted Love Songs“ (1970). Тука „Tell the Truth“ е во поголема мера забрзана и е оригинално издадена како сингл во јули 1970.

Сликата на обвивката на албумот е направена на концертот за Бангладеш додека Клептон ја свири „While My Guitar Gently Weeps“.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Страна А
 1. „I Ain't Got You“ (Келвин Картер) – 2:46
  • изведена од „The Yardbirds“ во септември 1964
 2. „Hideaway“ (Фреди Кинг/Сони Томпсон) – 3:13
 3. „Tales of Brave Ulysses“ (Ерик Клептон/Мартин Шарп) – 2:46
  • изведена од „Cream“, May 1967
 4. „I Want to Know“ (Мек Лиод) – 2:14
 5. „Sunshine of Your Love“ (Џек Брус/Пити Браун/Ерик Клептон) – 4:11
  • изведена од „Cream“ во мај 1967
 6. „Crossroads“ (Роберт Џонсон) – 4:14
  • изведена од „Cream“ во март 1968
Страна Б
 1. „Spoonful“ (Вили Диксон) – 16:43
  • изведена од „Cream“ во март 1968
 2. „Badge“ (Ерик Клептон/Џорџ Харисон) – 2:45
  • изведена од „Cream“ во октомври 1968
Страна Ц
 1. „Sea of Joy“ (Стиви Винвуд) – 3:19
  • изведена од „Blind Faith“ во јуни 1969
 2. „Only You Know and I Know“ (Дејв Мејсон) – 4:18
 3. „I Don't Want to Discuss It“ (Бити/Дик Купер, Шелби) – 5:40
  • изведена од „Delaney and Bonnie and Friends“ во декември 1969
 4. „Teasin'“ (Кинг Куртис) – 2:15
  • изведена од Кинг Куртис во јануари 1970
 5. „Blues Power“ (Ерик Клептон/Лион Расел) – 3:11
  • изведена од Ерик Клептон во јануари 1970
Страна Д
 1. „Tell the Truth“ (Ерик Клептон/Боби Витлок) – 3:19
 2. „Tell the Truth - Jam“ (Ерик Клептон/Боби Витлок) – 9:27
  • изведена од „Derek and the Dominos“ од август-декември 1970
 3. „Layla“ (Ерик Клептон/Џим Гордон) – 7:06
  • изведена од „Derek and the Dominos“ во август 1970/октомври 1970

Песни во САД[уреди | уреди извор]

На плочата од „Atco“ (бр. SD2-803) издадена во САД, песната 3 „Tales of Brave Ulysses“ е заменета со:

 1. „Tribute to Elmore“ – 3:00

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Едер, Брус; Рулмен, Вилијам. „„The History of Eric Clapton". Allmusic. Посетено на 22 јуни 2011. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)