Разлика помеѓу преработките на „Тулска област“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: az:Tula Vilayəti; козметички промени
с (Бот Додава: sah:Туула уобалаһа)
с (Бот Додава: az:Tula Vilayəti; козметички промени)
За раната историја на областа, видете [[Врховски кнежевства]].
 
== Географија ==
=== Часовна зона ===
Тулската област се наоѓа во [[Московско време|Московската часовна зона]] (MSK/MSD). [[Координирано универзално време|UTC]] +0300 (MSK)/+0400 (MSD).
 
== Административна поделба ==
{{main|Административна поделба на Тулската област}}
 
== Видете исто така ==
*[[Тула, Русија|Тула]]
*[[Тулски Арсенал]]
 
== Надворешна врска ==
{{commonscat|Tula Oblast}}
*[http://www.region.tula.ru/ Официјален веб-сајт на Тулската област] {{ru}}
 
[[ar:تولا أوبلاست]]
[[az:Tula Vilayəti]]
[[be:Тульская вобласць]]
[[bg:Тулска област]]

Прегледник