Разлика помеѓу преработките на „Светско првенство во ракомет за мажи 1978“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Изменето име на предлошка, replaced: flagathlete → спортистзнаме (2)
с (Изменето име на предлошка, replaced: flagathlete → спортистзнаме (2))
{{Infobox International Handball Competition
| other_titles =
| image =
| goals = 1305
| attendance =
| top_scorer = {{flagathleteспортистзнаме|[[Јержи Клемпел]]|POL}}<br>{{flagathleteспортистзнаме|[[Петер Ковакс]]|HUN}}&nbsp;(47 голови)
| player =
| updated =
}}
 
'''Светско првенство во ракомет за мажи 1978''' — 9-то [[Светско првенство во ракомет за мажи|Светско првенство во ракомет за мажи]] кое се одржало во [[Данска]]. На турнирот вкупно учествувале 16 репрезентации.
 
Златниот медал го освоила репрезентацијата на [[Машка ракометна репрезентација на Германија|Западна Германија]], победувајќи ја [[Машка ракометна репрезентација на СССР|СССР]] во финалето, додека бронзениот медал го освоила [[Машка ракометна репрезентација на Германија|Источна Германија]].
 
{{World Handball Championship}}
 
[[Категорија:Светски првенства во ракомет|1978]]
[[Категорија:Ракометот во 1978 година]]

Прегледник