Лујџи Пирандело: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 118 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
'''Луиџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], [[28 јуни]] [[1867]] - [[Рим]], [[10 декември]] [[1936]]), [[италија]]нски [[писател], драматург и поет]. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „Шест лица го бараат писателот“, „Хенри 4“ и романот „Покојникот Матија Паскал“.
 
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.
 
[[Категорија:Италијански писатели]]
[[Слика:[http://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/9/9b/Luigi_Pirandello.jpg]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/it/9/9b/Luigi_Pirandello.jpg]]
959

уредувања

Прегледник