Агриџенто

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Агриџенто (италијански Agrigento) е град во Сицилија и брои околу 60.000 жители. На 11 мај 2008 во Агриџенто беше означен крајот на втората етапа од велосипедската трка Giro d'Italia која ја освои Рикардо Рико.


Надворешни врски[уреди | уреди извор]