Агриџенто

Од Википедија — слободната енциклопедија

Агриџенто (италијански Agrigento) — град во Сицилија и брои околу 60.000 жители. На 11 мај 2008 во Агриџенто беше означен крајот на втората етапа од велосипедската трка Giro d'Italia која ја освои Рикардо Рико.

Агриџенто гледан од Храмот Хера (Јунона) во долината на храмовите.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]