Сович

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сович
Сович is located in Грција
Сович
Сович (Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)


Сович е леринско село во Егејска Македонија, Република Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

СОВИЧ БЕЗ СОВИЧАНИ[уреди | уреди извор]

  Селото Сович се наоѓа на југоисточниот дел од територијата на некогашната Општина Бач,

во непосредна близина на македонско-грчката граница на надморска височина од 1080 метри. Населбата се наоѓа над селото Живојно. Сообраќајните врски со Сович се многу лоши. Може да се патува по патот кој води од село Живојно за Сович. Патот е планински и не е обележан. По него може да се движат само теренски возила и добро обучени возачи кои ги познаваат теренот.

  За време на турското владеење на овие простори, Сович припаѓало на Леринска нахија. Во наредниот период тоа припаѓало на Општина Бач, потоа Бистрица. Сега тоа припаѓа на Општина Новаци.         
Литература
Турски документи за историјата на македонскјиот народ, Опширни пописни дефтери од 15 век
том 2,Скопје, 1973 г.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]