Мичелтон-Скот

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мичелтон-Скот
Orica–Scott logo.png
Инфомации за тимот
UCI кодMTS
ЛоциранАвстралија
Основан2011 (2011)
СтатусUCI World Tour екипа
ВелосипедиСкот
Клучни кадри
Извршен директорШејн Банан
Историја на тимското име
2012
2012-2016
2016–2017
2017
2018-
ГрунЕЏ Сајклинг
Орика-ГринЕЏ
Орика-БајкЕкчејнџ
Орика-Скот
Мичелтон-Скот
Дрес на Мичелтон-Скот

Дрес

Мичелтон-Скот (англиски: Orica-Scott; кратенка според UCI: MTS) — австралиска професионална велосипедска друмска екипа, која била основана во јануари 2011 година. Настапува во рамките на Светската турнеја. Екипата е под водство на Ендру Рајан и Шејн Банан со Нил Стивенс и Мет Вајт[1] како спортски директори.[2] Екипата вози со Скот велосипеди,[3] носат дресови Крафт и очиле Боле.[4] Екипата има финансиска поддршка од австралискиот бизнисмен Гери Рајан[5], кој ги поседува Џајко Австралија, претпријатие за приколки.[6]

Повеќето возачи во екипата се Австралијци, а екипата соработува со Тим Џајко-АИС.[7] Екипата исто така има женска екипа и ги поддржува возачите кои настапуваат во велодромскиот велосипедизам.[8]

Состав на екипата[уреди | уреди извор]

2016[уреди | уреди извор]

Велосипедист Датум на раѓање
 Михаел Албасини (ШВА) (1980-12-20)20 декември 1980 (воз. 35)
 Сем Були (НЗЛ) (1987-07-22)22 јули 1987 (воз. 28)
 Сајмон Геранс (АВС) (1980-05-16)16 мај 1980 (воз. 35)
 Лук Дарбриџ (АВС) (1991-04-09)9 април 1991 (воз. 24)
 Мичел Докер (АВС) (1986-10-02)2 октомври 1986 (воз. 29)
 Александер Едмондсон (АВС) (1993-12-22)22 декември 1993 (воз. 22)
 Дарил Импи (ЈАР) (1984-12-06)6 декември 1984 (воз. 31)
 Адам Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
 Сајмон Јејтс (ВБР) (1992-08-07)7 август 1992 (воз. 22)
 Кејлеб Јуан (АВС) (1994-07-11)11 јули 1994 (воз. 21)
 Кристофер Јул-Јенсен (ДАН) (1989-07-06)6 јули 1989 (воз. 26)
 Јенс Кекелејре (БЕЛ) (1988-11-23)23 ноември 1988 (воз. 27)
Велосипедист Датум на раѓање
 Магнус Корт (ДАН) (1993-01-16)16 јануари 1993 (воз. 22)
 Кристијан Мајер (КАН) (1985-09-02)2 септември 1985 (воз. 30)
 Лука Мезгец (СЛО) (1988-06-27)27 јуни 1988 (воз. 27)
 Мајкл Метјус (АВС) (1990-09-26)26 септември 1990 (воз. 25)
 Роберт Пауер (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
 Рубен Плаза (ШПА) (1980-02-29)29 февруари 1980 (воз. 35)
 Свен Тафт (КАН) (1977-05-19)19 мај 1977 (воз. 38)
 Дамјен Хаусон (АВС) (1992-08-13)13 август 1992 (воз. 23)
 Џек Хејг (АВС) (1993-09-06)6 септември 1993 (воз. 22)
 Метју Хејман (АВС) (1978-04-20)20 април 1978 (воз. 37)
 Мајкл Хепберн (АВС) (1991-08-17)17 август 1991 (воз. 24)
 Естебан Чавес (КОЛ) (1990-01-17)17 јануари 1990 (воз. 25)
 Аметс Чурука (ШПА) (1982-11-10)10 ноември 1982 (воз. 33)

2017[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992100% me (2013)
AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
DEN Кристофер Јул-Јенсен Wikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Сем Були Wikidata-logo S.svg22 јули 1987
ESP Карлос Верона Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992
AUS Сајмон Геранс Wikidata-logo S.svg16 мај 1980Тим Скај (2011)
AUS Лук Дарбриџ Wikidata-logo S.svg9 април 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Мичел Докер Wikidata-logo S.svg2 октомври 1986Skil-Shimano (2011)
AUS Александер Едмондсон Wikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg6 декември 1984
BEL Јенс Кекелејре Wikidata-logo S.svg23 ноември 1988Кофидис (2011)
GER Роџер Клуге Wikidata-logo S.svg5 февруари 1986ИАМ (2016)
DEN Магнус Корт Wikidata-logo S.svg16 јануари 1993Cult Energy Vital Water (2014)
CZE Роман Кројцигер Wikidata-logo S.svg6 мај 1986Тинкоф (2016)
HKG Ченг Кинг Лок Wikidata-logo S.svg8 февруари 1991
SLO Лука Мезгец Wikidata-logo S.svg27 јуни 1988Giant-Alpecin (2015)
AUS Роберт Пауер Wikidata-logo S.svg11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
ESP Рубен Пласа Wikidata-logo S.svg29 февруари 1980Лампре-Мерида (2015)
CAN Свен Тафт Wikidata-logo S.svg9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
AUS Дамјен Хаусон Wikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
AUS Мајкл Хепберн Wikidata-logo S.svg17 август 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Метју Хејман Wikidata-logo S.svg20 април 1978Тим Скај (2013)
COL Естебан Чавес Wikidata-logo S.svg17 јануари 1990Colombia (2013)

2018[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992100% me (2013)
AUS Кејлеб Јуан Wikidata-logo S.svg11 јули 1994Jayco-AIS World Tour Academy (2014)
DEN Кристофер Јул-Јенсен Wikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
NZL Сем Були Wikidata-logo S.svg22 јули 1987
ESP Карлос Верона Wikidata-logo S.svg4 ноември 1992
AUS Лук Дарбриџ Wikidata-logo S.svg9 април 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Александер Едмондсон Wikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg6 декември 1984
GER Роџер Клуге Wikidata-logo S.svg5 февруари 1986ИАМ (2016)
CZE Роман Кројцигер Wikidata-logo S.svg6 мај 1986Тинкоф (2016)
AUS Камерон Мајер Wikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука Мезгец Wikidata-logo S.svg27 јуни 1988Giant-Alpecin (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
AUS Роберт Пауер Wikidata-logo S.svg11 мај 1995Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Роберт Станард Wikidata-logo S.svg (8 окт–31 дек)16 септември 1998
CAN Свен Тафт Wikidata-logo S.svg9 мај 1977SpiderTech-C10 (2011)
ITA Матео Трентин Wikidata-logo S.svg2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
AUS Лукас Хамилтон Wikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Дамјен Хаусон Wikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
AUS Мајкл Хепберн Wikidata-logo S.svg17 август 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Метју Хејман Wikidata-logo S.svg20 април 1978Тим Скај (2013)
COL Естебан Чавес Wikidata-logo S.svg17 јануари 1990Colombia (2013)

2019[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992100% me (2013)
DEN Кристофер Јул-Јенсен Wikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svg20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
ITA Едоардо Афини Wikidata-logo S.svg24 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NZL Сем Були Wikidata-logo S.svg22 јули 1987
ETH Цгабу Грмај Wikidata-logo S.svg25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
AUS Лук Дарбриџ Wikidata-logo S.svg9 април 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Александер Едмондсон Wikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg6 декември 1984
AUS Камерон Мајер Wikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука Мезгец Wikidata-logo S.svg27 јуни 1988Giant-Alpecin (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
AUS Калум Скотсон Wikidata-logo S.svg10 август 1996Mitchelton-BikeExchange (2018)
NZL Дион Смит Wikidata-logo S.svg3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
AUS Роберт Станард Wikidata-logo S.svg16 септември 1998
ITA Матео Трентин Wikidata-logo S.svg2 август 1989Квик-Степ Флорс (2017)
AUS Лукас Хамилтон Wikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Дамјен Хаусон Wikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
AUS Мајкл Хепберн Wikidata-logo S.svg17 август 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
AUS Метју Хејман Wikidata-logo S.svg (1 јан–21 јан)20 април 1978Тим Скај (2013)
COL Естебан Чавес Wikidata-logo S.svg17 јануари 1990Colombia (2013)
AUS Ник Шулц Wikidata-logo S.svg13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)

2020[уреди | уреди извор]

Состав на екипата
ВелосипедистДатум на раѓањеПретходна екипа
GBR Адам Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992CC Étupes (2013)
GBR Сајмон Јејтс Wikidata-logo S.svg7 август 1992100% me (2013)
DEN Кристофер Јул-Јенсен Wikidata-logo S.svg6 јули 1989Тинкоф-Саксо (2015)
SUI Михаел Албасини Wikidata-logo S.svg (1 јан–30 јун)20 декември 1980HTC-Highroad (2011)
ITA Едоардо Афини Wikidata-logo S.svg24 јуни 1996SEG Racing Academy (2018)
NZL Џек Бауер Wikidata-logo S.svg7 април 1985Квик-Степ Флорс (2017)
USA Брент Букволтер Wikidata-logo S.svg16 февруари 1984БМЦ Рејсинг Тим (2018)
NZL Сем Були Wikidata-logo S.svg22 јули 1987
ETH Цгабу Грмај Wikidata-logo S.svg25 август 1991Трек-Сегафредо (2018)
AUS Кејден Гровс Wikidata-logo S.svg23 декември 1998
AUS Лук Дарбриџ Wikidata-logo S.svg9 април 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Александер Едмондсон Wikidata-logo S.svg22 декември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
KAZ Андреј Зајтс Wikidata-logo S.svg14 декември 1986Астана (2019)
RSA Дарил Импи Wikidata-logo S.svg6 декември 1984
ITA Александар Коњшев Wikidata-logo S.svg25 јули 1998
AUS Камерон Мајер Wikidata-logo S.svg11 јануари 1988Дименжн Дата (2016)
SLO Лука Мезгец Wikidata-logo S.svg27 јуни 1988Giant-Alpecin (2015)
ESP Микел Ниеве Wikidata-logo S.svg26 мај 1984Тим Скај (2017)
HUN Барнабаш Пеак Wikidata-logo S.svg29 ноември 1998SEG Racing Academy (2019)
AUS Калум Скотсон Wikidata-logo S.svg10 август 1996Mitchelton-BikeExchange (2018)
NZL Дион Смит Wikidata-logo S.svg3 март 1993Ванти-Груп Гобер (2018)
AUS Роберт Станард Wikidata-logo S.svg16 септември 1998
AUS Лукас Хамилтон Wikidata-logo S.svg12 февруари 1996УниСА-Австралија (2017)
AUS Дамјен Хаусон Wikidata-logo S.svg13 август 1992Jayco-AIS World Tour Academy (2013)
AUS Мајкл Хепберн Wikidata-logo S.svg17 август 1991Jayco-AIS (2011)
AUS Џек Хејг Wikidata-logo S.svg6 септември 1993Jayco-AIS World Tour Academy (2015)
COL Естебан Чавес Wikidata-logo S.svg17 јануари 1990Colombia (2013)
AUS Ник Шулц Wikidata-logo S.svg13 септември 1994Каха Рурал-Сегурос РГА (2018)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Како да направиш велосипедска екипа“, The Sydney Morning Herald, 20 август 2011 (посет. 11 декември 2011 г).
  2. „Управа“. ГринЕЏ Сајклинг. конс. 23 август 2011. 
  3. „ГринЕЏ ќе вози на Скот велосипеди“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. 22 март 2011. конс. 22 август 2011. 
  4. „Спонзори и поддржувачи“. ГринЕЏ Сајклинг. конс. 22 август 2011. 
  5. Гинис, Руперт (20 август 2011). „Како да изградиш велосипедска екипа“. Sydney Morning Herald. конс. 24 август 2011. 
  6. „GreenEDGE venture launched in Adelaide“. Cycling Central. AAP. 17 јануари 2011. конс. 22 август 2011. 
  7. Смит, Софи (7 април 2011). „ГринЕЏ очекува маратон, не спринт“. Cycling Central. Special Broadcasting Service. конс. 22 август 2011. 
  8. Рид, Рон (18 јануари 2011). „GreenEDGE will usher in a new era in Australian cycling“. Herald Sun. конс. 23 август 2011. 

Литература[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]