Манастирче (Крајници)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манастирче is located in Македонија
Манастирче
Местоположба на Манастирче во Македонија
Местоположба 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861Координати: 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861
Основни податоци
Место Крајници
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Манастирчеархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Крајници, Македонија. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. Во непосредна близина на селото, на околу 100 м од чешмата се откриени повеќе гробови со конструкција од камени плочи. Исто така, откриени се една стела и горен дел од торзо во природна големина. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.