Прејди на содржината

Попови Ниви (Дреново)

Координати: 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Од Википедија — слободната енциклопедија
Попови Ниви


Местоположба 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Основни податоци
Место Дреново
Општина Чашка
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Попови Нивинекропола од доцноантичкото време во атарот на селото Дреново, Македонија. На 500 метри североисточно од селото, на коса падина што се спушта кон селото се откриени повеќе гробови со конструкција од камени плочи и насока североисток-југозапад. Во еден од гробовите се најдени два керамички сада, стаклени мониста и две обетки од сребро. Се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.