Прејди на содржината

Гробишта (Смиловци)

Координати: 41°29′31″N 21°41′36″E / 41.49194° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.49194; 21.69333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта - Голема Нива


Местоположба 41°29′31″N 21°41′36″E / 41.49194° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.49194; 21.69333
Основни податоци
Место Смиловци
Општина Чашка
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробишта - Голема Ниваархеолошко наоѓалиште во велешкото село Смиловци, Општина Чашка. Претставува некропола од римско време. На 600 м северно од селото, на десниот брег на селската река, при обработувањето на нивите се пронајдени камени плочи и тегули од конструкција на гробови. Од овој локалитет потекнуваат и 4 стели со релјефи и грчки натписи кои се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 81. ISBN 9989649286.