Латински Гробишта (Отиштино)

Координати: 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Од Википедија — слободната енциклопедија
Латински Гробишта


Местоположба 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Основни податоци
Место Отиштино
Општина Чашка
Тип

 некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Латински Гробиштаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Отиштино. Претставува средновековна некропола. На 2 км источно од селото и на околу 500 м од наоѓалиштето Тумба, на највисокиот дел на ридот се откриени гробови градени од камени плочи со насоченост исток-запад. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 80, ISBN 9789989101069