Кале (Крива Круша)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кале - Градиште


Местоположба 41°36′0″N 21°37′26″E / 41.60000° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.60000; 21.62389Координати: 41°36′0″N 21°37′26″E / 41.60000° СГШ; 21.62389° ИГД / 41.60000; 21.62389
Основни податоци
Место Крива Круша
Општина Чашка
Тип

 градиште


Период римско време
Портал „Археологија“

Кале или Градиштеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Крива Круша. Претставува градиште од римското време. На 1,5 км северозападно од селото и на надморска височина од 900 м, на висок рид со зарамнето плато кое зафаќа површина од 0,6 хектари се гледаат ѕидови од бедем, а во внатрешноста ѕидови од помали градби. По површината се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 78. ISBN 9989649286.