Липовица (Бистрица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Липовица
археолошко наоѓалиште
Липовица is located in Македонија
Липовица
Местоположба на Липовица во Македонија
Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Бистрица
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Липовицанаселба од доцноантичко време. На 1,5 километри североисточно од селото Бистрица, на површина од 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули, имбрекси и грамади од камен. Од овде потекнува и една бронзена византиска монета што се чува во Народниот музеј во Велес.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069