Дрмата (Дреново)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дрмата is located in Македонија
Дрмата
Местоположба на Дрмата во Македонија
Местоположба 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139Координати: 41°43′40″N 21°34′17″E / 41.72778° СГШ; 21.57139° ИГД / 41.72778; 21.57139
Основни податоци
Место Дреново
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дрматанаселба од доцноантичкото време во атарот на селото Дреново, Македонија. На 500 северно од селото и западно од наоѓалиштето Попови Ниви, на површина од околу 3 хектара се среќава големо количество на градежен материјал и фрагменти од керамички садови, а видливи се и контури на ѕидови од објекти.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 74. ISBN 9989-649-28-6.