Ридот (Голозинци)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′33″N 21°37′43″E / 41.64250° СГШ; 21.62861° ИГД / 41.64250; 21.62861Координати: 41°38′33″N 21°37′43″E / 41.64250° СГШ; 21.62861° ИГД / 41.64250; 21.62861
Основни податоци
Место Голозинци
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Ридотнаселба од неолитското време во атарот на селото Голозинци, Македонија. На околу 300 метри северозападно од селото, во нивите што лежат на десниот брег на Тополка се наоѓа голем број фрагменти од керамички садови и орудија од камен и кремен.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 64. ISBN 9989-649-28-6.