Тумба (Отиштино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тумба


Местоположба 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194Координати: 41°40′32″N 21°40′55″E / 41.67556° СГШ; 21.68194° ИГД / 41.67556; 21.68194
Основни податоци
Место Отиштино
Општина Чашка
Тип

 тумул


Период железно време
Портал „Археологија“

Тумбаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Отиштино. Претставува тумул од железно време. На 1,5 км источно од селото, покрај патот за месноста Латински Гробишта постои тумул со пречник во основата од 7 м и височина од 2 м. Тумулот е делумно оштетен од диво копаwе.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 80, ISBN 9789989101069