Лениште (Оморани)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°32′03″N 21°36′32″E / 41.53417° СГШ; 21.60889° ИГД / 41.53417; 21.60889Координати: 41°32′03″N 21°36′32″E / 41.53417° СГШ; 21.60889° ИГД / 41.53417; 21.60889
Основни податоци
Место Оморани
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Леништеархеолошко наоѓалиште во велешкото село Оморани. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 1 км северно од селото, кај утоката на селската река во Бабуна, на површина од 1,5 хектар се среќаваат делови од керамички садови, питоси и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 79. ISBN 9989649286.