Гробови (Мартолци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробови - Подвис


Местоположба 41°34′02″N 21°39′14″E / 41.56722° СГШ; 21.65389° ИГД / 41.56722; 21.65389Координати: 41°34′02″N 21°39′14″E / 41.56722° СГШ; 21.65389° ИГД / 41.56722; 21.65389
Основни податоци
Место Мартолци
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Гробови или Подвисархеолошко наоѓалиште во велешкото село Мартолци. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На 200 м од железничката станица, покрај пругата, во 1950 година биле откриени два надгробни споменика од мермер со старогрчки натписи. Спомениците се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 79. ISBN 9989649286.