Грамаѓе (Извор)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861
Основни податоци
Место Извор
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Грамаѓеархеолошко наоѓалиште во селото Извор во Општина Чашка. Претставува населба од доцноантичкот време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Грамаѓе се наоѓа на околу 4 км источно од селото, на тромеѓето на атарите на селата Извор, Владиловци и Крнино.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На локалитетот се гледаат фрагменти од мермерна пластика, градежни материјали и множество фрагменти од керамички садови и питоси. Од овој локалитет потекнуваат и повеќе стели, а една од нив, на која се спомнува Неаполис, се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.