Србиница (Крнино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Србиница is located in Македонија
Србиница
Местоположба на Србиница во Македонија
Местоположба 41°32′01″N 21°47′10″E / 41.53361° СГШ; 21.78611° ИГД / 41.53361; 21.78611Координати: 41°32′01″N 21°47′10″E / 41.53361° СГШ; 21.78611° ИГД / 41.53361; 21.78611
Основни податоци
Место Крнино
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Србиницаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Крнино, Општина Чашка. Претставува населба и некропола од римско време.

На 1,5 км североисточно од селото, на површина од околу 1,5 ха се среќаваат фрагменти од керамички садови, градежен материјал, а се гледаат и контури од повеќе градби. Одовде потекнува и еден надгробен споменик со старогрчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.