Ритчиња (Војница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ритчиња

Карта

Местоположба 41°36′23″N 21°45′58″E / 41.60639° СГШ; 21.76611° ИГД / 41.60639; 21.76611Координати: 41°36′23″N 21°45′58″E / 41.60639° СГШ; 21.76611° ИГД / 41.60639; 21.76611
Основни податоци
Место Војница
Општина Чашка
Тип

 населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Ритчињаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Војница, Општина Чашка. Претставува населба од римско време.

На североисточниот раб на селото, на површина од околу 3 ха се среќава голем број фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Наодите се чуваат кај поединци од селото и во Народниот музеј од Велес.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 64. ISBN 9989-649-28-6.