Сувак (Крајници)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сувак is located in Македонија
Сувак
Местоположба на Сувак во Македонија
Местоположба 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861Координати: 41°34′12″N 21°46′43″E / 41.57000° СГШ; 21.77861° ИГД / 41.57000; 21.77861
Основни податоци
Место Крајници
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Сувакархеолошко наоѓалиште во атарот на селото Крајници, Македонија. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На околу 300 метра јужно од селото, при изведување на земјоделски работи е откриена некропола од каде потекнува и еден релјеф со натпис на грчки јазик. Се чува во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 78. ISBN 9989-649-28-6.