Старо Село (Смиловци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Старо Село is located in Македонија
Старо Село
Местоположба на Старо Село во Македонија
Местоположба 41°29′31″N 21°41′36″E / 41.49194° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.49194; 21.69333Координати: 41°29′31″N 21°41′36″E / 41.49194° СГШ; 21.69333° ИГД / 41.49194; 21.69333
Основни податоци
Место Смиловци
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква


Период среден век
Портал „Археологија“

Старо Селоархеолошко наоѓалиште во велешкото село Смиловци, Општина Чашка. Наоѓалиштето претставува населба и црква од среден век. На 3 км источно од селото, на зарамнето плато со површина од 0,7 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови и големо количество градежен материјал. Се гледаат и остатоци од мала црква во која се вградени повеќе сполии.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 81-82. ISBN 9989649286.