Оџовица (Извор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оџовица is located in Македонија
Оџовица
Местоположба на Оџовица во Македонија
Местоположба 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861
Основни податоци
Место Извор
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Оџовицаархеолошко наоѓалиште во селото Извор во Општина Чашка. Претставува населба од римското време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Оџовица се наоѓа на околу 1 километар источно од селото и лево од патот за Прилеп, на блага падина што се спушта кон реката.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На површина од околу 2 хектара се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, грамади од камења и друг градежен материјал. Во Народниот музеј во Велес се чува една монета.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.