Горно Село (Нежилово)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горно Село is located in Македонија
Горно Село
Местоположба на Горно Село во Македонија
Местоположба 41°40′24″N 21°27′12″E / 41.67333° СГШ; 21.45333° ИГД / 41.67333; 21.45333Координати: 41°40′24″N 21°27′12″E / 41.67333° СГШ; 21.45333° ИГД / 41.67333; 21.45333
Основни податоци
Место Нежилово
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (топилница).svg топилница Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период старохристијанско време
Портал „Археологија“

Горно Селоархеолошко наоѓалиште кај велешкото село Нежилово, Општина Чашка. Претставува топилница и црква со некропола од старохристијанско време.

На 3 км северно од селото, во непосредната близина на утоката на Ливадичка (Ливничка) Река во Бабуна, во нивата на Т. Неделковски се среќаваат голем број остатоци од згура од топено железо. Видливи се темели од старохристијанска црква, а околу неа гробови градени од камени плочи. По површината се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 79. ISBN 9989-649-28-6.