Јаричишта (Ораов Дол)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°31′38″N 21°32′00″E / 41.52722° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.52722; 21.53333Координати: 41°31′38″N 21°32′00″E / 41.52722° СГШ; 21.53333° ИГД / 41.52722; 21.53333
Основни податоци
Место Ораов Дол
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Јаричиштаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Ораов Дол. Наоѓалиштето претставува населба од римското време. На 2 км северозападно од селото, лево од патот за Габровник, од двете страни на Ѓоновски Дол, по површината на нивите се среќаваат делови од керамички садови и многу градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 79-80. ISBN 9989649286.