Тулана (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тулана is located in Македонија
Тулана
Местоположба на Тулана во Македонија
Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Туланаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка. Наоѓалиштето претставува некропола од римското време. На 300 метри западно од железничката станица, при копањето на глина, биле пронајдени повеќе гробови кои се целосно уништени. Тука била пронајдена вотивна плоча со претстава на Хеката помеѓу диоскурите. Сместена е и се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069