Мери (Еловец)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500Координати: 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500
Основни податоци
Место Еловец
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Мериархеолошко наоѓалиште во селото Еловец во Општина Чашка. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Мери се наоѓа на околу 2,5 км јужно од селото, на десниот брег на реката Тополка.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На површина од околу 1 хектар се среќаваат фрагменти од керамички садови, тегули и големи камени плочи од гробни конструкции.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 76. ISBN 9989-649-28-6.