Јасеново (Владиловци)

Координати: 41°31′05″N 21°44′25″E / 41.51806° СГШ; 21.74028° ИГД / 41.51806; 21.74028
Од Википедија — слободната енциклопедија
Јасеново


Местоположба 41°31′05″N 21°44′25″E / 41.51806° СГШ; 21.74028° ИГД / 41.51806; 21.74028
Основни податоци
Место Владиловци
Општина Чашка
Тип

 некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Јасеновонекропола од римско време. На 1 километар западно од селото Владиловци, во подножјето на планинскиот врв Јасенова Глава, при изградбата на патот за манастирот се откриени римски гробови со конструкција од тегули и камени плочи. Оттука потекнува и надгробна стела со старогрчки натпис, која се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Стара Црква — населба и некропола од доцноантичко време и средновековна црква со некропола

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069