Ѕунивер (Извор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѕунивер


Местоположба 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861
Основни податоци
Место Извор
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
Портал „Археологија“

Ѕуниверархеолошко наоѓалиште во селото Извор во Општина Чашка. Претставува населба од неолитското време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Ѕунивер се наоѓа на околу 200 метра источно од селото, на блага падина што се спушта кон десниот брег на реката.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На локалитетот при обработување на земјата биле откриени фрагменти од керамички садови, кремени и камени орудија и фрагменти од куќен лепеж. Наодите се чуваат во Народниот музеј во Велес.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.