Дабје (Еловец)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дабје is located in Македонија
Дабје
Местоположба на Дабје во Македонија
Местоположба 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500Координати: 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500
Основни податоци
Место Еловец
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Дабјеархеолошко наоѓалиште во селото Еловец во Општина Чашка. Претставува населба од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Дабје се наоѓа на околу 1 км југозападно од селото, на блага падина крај патот за Лисиче.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

Во непосредна близина на локалитетот Скривница се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материја [1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 76. ISBN 9989-649-28-6.