Ќерамидница (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќерамидница - Црна Круша
археолошко наоѓалиште
Ќерамидница - Црна Круша is located in Македонија
Ќерамидница - Црна Круша
Местоположба на Ќерамидница - Црна Круша во Македонија
Местоположба 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667Координати: 41°37′00″N 21°31′00″E / 41.61667° СГШ; 21.51667° ИГД / 41.61667; 21.51667
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Ќерамидница - Црна Круша археолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка.

Наоѓалиштето претставува некропола од доцноантичко време.

На 1 км јужно од железничката станица, на десната страна на Тополка се пронајдени остатоци од објект со помали димензии. Најдена е и мермерна статуета на маж во природна големина, без глава. Околу оваа градба се среќаваат остатоци од повеќе градби. Локалитетот е целосно уништен со копање на глина за изработка на керамички производи на фабриката „Киро Ќучук“. Од другата страна на реката Тополка, во непосредната близина на локалитетот, при изградба на оранжерии се откриени гробови кои се целосно уништени. Наодите се чуваат во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069