Скривница (Еловец)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500Координати: 41°38′46″N 21°39′18″E / 41.64611° СГШ; 21.65500° ИГД / 41.64611; 21.65500
Основни податоци
Место Еловец
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Скривницаархеолошко наоѓалиште во селото Еловец во Општина Чашка. Претставува некропола од доцноантичкото време.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Скривница се наоѓа на околу 1 км западно од селото, лево од стариот пат за селото Лисиче.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

Денес се гледа свод ѕидан од тули и варов малтер. Околу градбата се среќаваат фрагменти од керамички садови. Се работи најверојатно за гробница околу која постојат гробови со гробна конструкција од камени плочи.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.