Стара Црква (Извор)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861Координати: 41°33′11″N 21°41′55″E / 41.55306° СГШ; 21.69861° ИГД / 41.55306; 21.69861
Основни податоци
Место Извор
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период римско време
римско време
среден век
Портал „Археологија“

Стара Цркваархеолошко наоѓалиште во селото Извор во Општина Чашка. Претставува населба и некропола од римското време и средновековна црква.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Стара Црква се наоѓа на околу 800 метри источно од селото, на блага падина што се спушта кон реката.[1]

Ископувања и наоди[уреди | уреди извор]

На површина на падината се гледаат камени плочи од гробни конструкции, фрагменти од керамички садови, питоси и многу градежен материјал. Во средишниот дел на локалитетот има остатоци од еднокорабна црква со вградени сполии од мермерна архитектонска пластика. Од овој локалитет потекнува и надгробен споменик кој се чува во Музејот на Македонија во Скопје.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 77. ISBN 9989-649-28-6.