Сретсело (Чашка)

Од Википедија — слободната енциклопедија


Местоположба 41°39′2″N 21°39′43″E / 41.65056° СГШ; 21.66194° ИГД / 41.65056; 21.66194Координати: 41°39′2″N 21°39′43″E / 41.65056° СГШ; 21.66194° ИГД / 41.65056; 21.66194
Основни податоци
Место Чашка
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Сретселоархеолошко наоѓалиште во велешкото село Чашка. Претставува средновековна некропола. Во непосредната близина на училиштето и на старата општинска зграда, при изведувањето на градежни работи пред Втората светска војна се откриени гробови со конструкција од камени плочи, со насоченост исток-запад. Археолошкиот музеј во Скопје извршил заштитни ископувања, при што во 5 гроба се најдени гробни прилози - украсни предмети.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. стр. 88, ISBN 9789989101069