Иваница (Лисиче)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Иваница


Местоположба 41°40′32″N 21°36′30″E / 41.67556° СГШ; 21.60833° ИГД / 41.67556; 21.60833Координати: 41°40′32″N 21°36′30″E / 41.67556° СГШ; 21.60833° ИГД / 41.67556; 21.60833
Основни податоци
Место Лисиче
Општина Чашка
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Иваницаархеолошко наоѓалиште во велешкото село Лисиче. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На 800 м источно од селото, во нивите од десната страна на патот за Еловец, на површина од околу 2,5 хектари се среќаваат делови од керамички садови и градежен материјал. Биле откриени и повеќе питоси кои се чуваат во селото, а најдени биле мермерна плоча со старогрчки натпис и мермерен столб кои не се зачувани.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. II. Скопје: Македонска академиjа на науките и уметностите. стр. 78. ISBN 9989649286.